Sigurno i zdravo radno okruženje temeljno je načelo i pravo na radnom mjestu Unatoč značajnom napretku u sigurnosti i zdravlju na radu, nesreće i bolesti povezane s radom i dalje se događaju prečesto, s razornim učincima na radnike, poduzeća, gospodarstvo i društvo.
Učinkovito osiguranje sigurnosti i zdravlja na radu bez ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi s radom nacionalni je interes i interes radnika te obveza poslodavaca.
Preventivnim djelovanjem moguće je spriječiti nesreće na radu i bolesti poduzimanjem mjera koje uključuju: jačanje usklađenosti sa zakonodavstvom i smjernicama za siguran rad; podizanje svijesti o rizicima povezanim s nesrećama na radu, ozljedama i profesionalnim bolestima; istraživanje nesreća na radnom mjestu; utvrđivanje i otklanjanje uzroka nesreća; edukacija o radu na siguran način i očuvanju zdravlja.
Vještine i “pravo na kvalitetno i uključivo obrazovanje, osposobljavanje i cjeloživotno učenje” načelo je broj 1. Europskog stupa socijalnih prava. Budući da i EU poziva socijalne partnere (sindikate i poslodavce) da aktivno pružaju potporu usavršavanju/osposobljavanju u području sigurnosti i zdravlja na radu kako bi se promicalo znanje, vještine i mjere potrebne za utvrđivanje, procjenu i prevenciju rizika u pogledu sigurnosti i zdravlja na radu, vrlo je važno osiguranje potrebnih uvjeta i njihovo što brojnije sudjelovanje u pojedinim programima. Navedeno znači da poslodavci imaju mogućnost, potrebu kao i obvezu omogućiti i upućivati na edukaciju svoje zaposlenike koji obavljaju odgovarajuće poslove prevencije i zaštite na radu, a koji su istovremeno i članovi savjetodavnog tijela poslodavca tj. Odbora za zaštitu na radu.
Sigurno i zdravo radno okruženje temeljno su radno i ljudsko pravo. Cjeloživotno učenje predstavlja osnovu osobnog razvoja i neprestane prilagodbe pojedinca promjenjivim okolnostima u osobnom životu, na radnom mjestu i u društvenoj zajednici. Posebnu važnost ima promicanje, stjecanje znanja i vještina u području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu.
U Republici Hrvatskoj zakonodavac je prije svega Zakonom o zaštiti na radu, kao i drugim propisima, obvezao poslodavce da omoguće stručnjacima zaštite na radu stručno usavršavanje iz zaštite na radu te da podmire troškove toga osposobljavanja. Nadalje, poslodavci, odnosno njhovi ovlaštenici moraju se kontinuirano stručno usavršavati, stalno proširivati i unapređivati znanje iz područja zaštite na radu, a isto tako i povjerenici radnika za zaštitu na radu imaju pravo i obvezu osposobljavati se za obavljanje poslova zastupnika radnika u području zaštite na radu.
I sami obveznici osposobljavanja trebaju težiti kontinuiranom i angažiranom proširivanju znanja. Važna je i dodatna motivacija i vrednovanje sudjelovanja u aktivnostima i edukacijama. Jedan od prihvaćenih i prepoznatljivih načina je i dodjela priznanja/plakete SAFETY EDUCATION, pojedincima koji su sudjelujući u edukativnim programima izobrazbe i usavršavanja te drugim aktivnostima u organizaciji ZIRS Učilišta i časopisa „Sigurnost“, tijekom godine ostvarili odgovarajući broj bodova na osnovi konkretnih javno objavljenih kriterija. To je ujedno i priznanje njihovim poslodavcima i radnim okruženjima koja potvrđuju svoju opredjeljenost za jačanje sigurnosti i zdravlja na radu.
Prevencija rizika i promicanje sigurnijih i zdravijih uvjeta na mjestima rada ključni su za očuvanje radne sposobnosti radnika, zadovoljavanje potreba tržišta rada, održivost mirovinskog i zdravstvenog sustava, ostvarivanje poslovnih planova, produktivnosti, konkurentnosti, gospodarskog rasta, demografsku revitalizaciju te za materijalnu sigurnost pojedinca i njegove obitelji.
U EU se procjenjuje da ulaganje poslodavaca u resurse i stručno znanje za upravljanje sigurnošću i zdravljem na radu rezultira povratom na ulaganje većim od 200 %. Neprijeporno je da dobri rezultati u prevenciji ozljeda,profesionalnih i drugih bolesti ne donose samo financijske uštede poduzeću i veću produktivnost, već se poboljšava i poslovni ugled te povećava mogućnost za poslovnu suradnju s drugim partnerima.
U Zagrebu će se 4. prosinca 2024. održati najpoznatija i najdugovječnija tradicionalna 24. godišnja nacionalna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem o zaštiti na radu, u listopadu i prosincu radionice, u studenome forum, uz niz dodatnih sadržaja, pa se pruža nova prilika za prijave i pridruživanje zajednici znanja koja promiče sigurno i zdravo radno okruženje i očuvanje radne sposobnosti kao temeljno radno i ljudsko pravo. Informacije i prijave dostupne su na poveznici https://skup-znr.zirs.hr/
Vitomir Begović